Czym jest zero Waste?

Czym jest zero Waste?

Czym właściwie jest zero waste? I w jaki sposób zmusza nas to do ponownej oceny sposobu, w jaki postrzegamy i wykorzystujemy nasze zasoby naturalne? Tutaj przyjrzymy się dokładnie, co pociąga za sobą system zero-waste i jak ma on na celu zmniejszenie wpływu naszej kultury jednorazowego użytku na środowisko i jednoczesne zajęcie się kwestiami związanymi ze zmianą klimatu.

Czym jest zero waste tak naprawdę?

Definicja zero waste według organizacji Zero Waste International Alliance brzmi następująco:

„Zero odpadów: ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne użycie i odzysk produktów, opakowań i materiałów bez spalania i bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu”.

W swej istocie zero odpadów ma na celu nasze podejście „bierz, wytwarzaj i marnuj” do produkcji i konsumpcji, zachęcając do bardziej zamkniętego podejścia do sposobu, w jaki wykorzystujemy zasoby. Na najbardziej podstawowym poziomie oznacza to, że celem zerowej ilości odpadów jest popchnięcie gospodarek w kierunku celu, jakim jest niewysyłanie odpadów na wysypiska, do spalarni i do oceanu.

Jednakże, podczas gdy recykling i sumienna gospodarka odpadami pozostają kluczowe dla osiągnięcia tego celu, zero odpadów to znacznie więcej niż zwykłe radzenie sobie z odpadami „końcowymi”. W rzeczywistości bada cały cykl życia produktu lub materiału, podkreślając nieefektywność i niezrównoważone praktyki produkcyjne i konsumpcyjne. Zero odpadów odnosi się nie tylko do tego, aby odpady nie trafiały na wysypiska, ale także do wywierania nacisku na naszą gospodarkę, aby była mniej marnotrawna w produkcji i konsumpcji.

Czy to jest do zrealizowania?

Dla tych, którzy pytają, czy zero waste jest realistyczne, odpowiedź jest jasna. Zero odpadów to nie tylko cel końcowy, ale zbiór zasad przewodnich, które dążą do wyeliminowania odpadów na każdym etapie łańcucha. Od wydobycia zasobów, przez produkcję, po zużycie i zagospodarowanie zużytych materiałów, celem jest zamknięcie obiegu, ponowne zdefiniowanie całej koncepcji odpadów i zapewnienie, że zasoby pozostaną w użyciu tak długo, jak to możliwe, zanim zostaną zwrócone na ziemię przy niewielkim lub zerowym wpływie na środowisko.

Cel zero waste

Naszym celem jest wysyłanie niczego na wysypisko. Zmniejszamy to, czego potrzebujemy, wykorzystujemy ponownie tyle, ile możemy, wysyłamy niewiele do recyklingu i kompostujemy to, czego nie możemy.

Tak naprawdę chodzi o przedefiniowanie systemu. Obecnie żyjemy w gospodarce liniowej, w której wydobywamy zasoby z ziemi, a następnie wrzucamy je do gigantycznej dziury w ziemi. Celem zero waste jest przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której usuwamy śmieci z istnienia. Gospodarka o obiegu zamkniętym naśladuje naturę, ponieważ w przyrodzie nie ma śmieci.

Zamiast wyrzucać zasoby, tworzymy system, w którym wszystkie zasoby można w pełni przywrócić do systemu.

Życie bez odpadów to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień, ale podejmując kilka małych kroków na raz, możemy zacząć ograniczać nasz szybki cykl konsumpcji i utylizacji.

zero waste

Wskazówki, jak ograniczyć ilość odpadów:

1. Wyeliminuj przedmioty jednorazowego użytku. Jednorazowe tworzywa sztuczne lub artykuły papiernicze, takie jak naczynia, słomki, ręczniki papierowe i plastikowe butelki przyczyniają się do powstawania śmieci i zanieczyszczenia naszej planety. Używaj własnych ekologicznych przedmiotów wielokrotnego użytku, takich jak metalowe sztućce lub serwetki z materiału, aby zmniejszyć ilość odpadów papierowych i plastikowych, które generujesz przy każdym posiłku. Miej pod ręką własną butelkę na wodę wielokrotnego użytku (np. termos ze stali nierdzewnej lub butelkę sportową), zamiast kupować nowe plastikowe butelki w sklepie spożywczym.

2. Zwróć uwagę na swoje śmieci. Chociaż może to brzmieć nieapetycznie, badanie swoich śmieci może pomóc Ci zidentyfikować, skąd pochodzi większość Twoich odpadów. Zrozumienie swoich nawyków związanych z odpadami da ci pojęcie o tym, jakie praktyki musisz udoskonalić, aby zmniejszyć produkcję odpadów. Na przykład, jeśli większość twoich odpadów to odpady żywnościowe, będziesz musiał podjąć kroki w celu zmiany swoich nawyków zakupowych tak, abyś kupował tylko to, co możesz rozsądnie skonsumować.

3. Recykling. Recykling to proces, w którym zużyte materiały są przekształcane w nowe produkty. Istnieje wiele sposobów na recykling, od majsterkowania i ponownego wykorzystania starych przedmiotów po wysyłanie zużytych materiałów do zakładów. Recykling zmniejsza naszą potrzebę pozyskiwania zasobów, pomagając oszczędzać energię, minimalizując emisję gazów cieplarnianych i ograniczając z czasem wylesianie. Dowiedz się więcej w naszym przewodniku dla początkujących o recyklingu.

4. Kupowanie używanych ubrań. To świetny sposób na ponowne wykorzystanie istniejących wcześniej materiałów, zamiast kupowania nowych, modnych ubrań, które z większym prawdopodobieństwem wylądują na wysypisku śmieci. W sklepach z odzieżą używaną można znaleźć ubrania, przedmioty gospodarstwa domowego i meble, które można ponownie wykorzystać lub przetworzyć na inne użyteczne towary.

5. Używaj ponownie przedmiotów gospodarstwa domowego. Istnieje wiele wspólnych przedmiotów gospodarstwa domowego, które można ponownie wykorzystać, aby zmniejszyć ilość odpadów. Stare prześcieradło możesz zamienić w torbę wielokrotnego użytku na zakupy spożywcze. Używaj toreb z tkaniny do przenoszenia świeżych produktów, dzięki czemu nie musisz korzystać z jednorazowych plastikowych torebek w sklepie.

6. Kompostuj. Wiele z produkowanych przez nas odpadów spożywczych, takich jak skorupki jaj czy skórki owoców, to materiały nadające się do kompostowania. W odpowiednich warunkach kompostowanie może przekształcić resztki jedzenia w czyste organiczne pożywienie bez szkodliwych produktów ubocznych w postaci metanu, które są uwalniane do powietrza, gdy materiały organiczne zaczynają się rozkładać na składowiskach.

7. Kupuj świeżą żywność. Przetworzona żywność jest często zapakowana w plastikowe opakowania, które są szkodliwe dla środowiska. Kupowanie więcej świeżej żywności, jeśli to możliwe, jest świetnym sposobem, aby zużywać mniej plastiku. Świeże owoce i warzywa nie są zazwyczaj zamknięte w plastiku, a Ty możesz pominąć plastikowe torebki, które dostarczają sklepy spożywcze i targi rolnicze, wkładając je do torby wielokrotnego użytku. Jeśli jesz mięso, możesz przynieść własne pojemniki do rzeźnika lub delikatesów, zmniejszając ilość odpadów plastikowych i papierowych.

8. Używaj baterii wielokrotnego użytku. Jeśli używasz elektroniki z jednorazowymi bateriami, spróbuj przejść na wersje akumulatorowe. Akumulatory pomagają zaoszczędzić pieniądze na opakowaniach baterii i zmniejszają ilość plastikowych opakowań i pustych baterii, które kończą zatruwając ziemię na wysypiskach.

9. Połącz się ze społecznością zero-odpadową. Społeczności na całym świecie z powodzeniem dostosowały swój styl życia, aby przejść na zero odpadów. Poszukaj forów, tablic informacyjnych lub odwiedź lokalne centra społecznościowe, które są nastawione na zachęcanie do stylu życia bez odpadów. Grupy te mogą być pomocne w dostarczaniu niezbędnych informacji, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu na drodze do zerowej ilości odpadów.

Tagi: zero waste